Dovolená v Turecku

Turecko, spolu s Řeckem jedna z nejoblíbenějších destinací pro letní dovolenou na pobřeží Středozemního moře, leží na v jihovýchodní evropského kontinentu a tvoří pomyslnou bránu mezi Evropou a Orientem. Tato muslimská země si získala přízeň turistů, kteří hledají dovolenou za rozumné peníze a zároveň si chtějí u moře užívat luxusu a nechat se, jak se říká, rozmazlovat.

dovolena-turecko

Turecko je zemí plnou kontrastů a turisté na dovolené se tady s nimi setkávají prakticky na každém kroku. Na poměrně malém území se tady nacházejí divoké a dravé vodopády, nekonečné vyprahlé stepi, ale také úrodné zelenající se nížiny a v neposlední řadě i čistá moře, kterými se může Turecko pyšnit hned třemi! Na severu omývají turecké břehy vody Černého moře, ze západu se do písků pláží Egejské riviéry rozbíhají vlny Egejského moře a konečně na jižní pobřeží Turecka si turisté mohou užít koupání a plavání v krásně prohřátých vodách Středozemního moře.

I podnebí se v Turecku liší podle regionu. Sever země, podél černomořského pobřeží, je na turecké poměry poněkud chladnější a za rok zde v průměru spadne více srážek než v jiných částech Turecka. Proto je také sever zelenější a příroda je zde velmi bohatá. Nejvíce turistů míří na dovolenou do Turecka do jeho západní části, někdy nazývanou také Egejská riviéra podle moře, u kterého se nachází a která se svou charakteristikou velmi podobá Řecku a do jižní části, která je známá pod názvem Turecká riviéra. Většina tureckých pláží je písčitých a to především ty na západě. Podél pobřeží Středozemního moře je během dovolené v Turecku možné narazit i na oblázkové pláže, ale ty jsou víceméně v menšině.

tureko-oludeniz

Nejznámější a nejnavštěvovanější pláže jsou obvykle obklopeny moderními hotelovými komplexy, takže turisté, kteří tráví čas svého zájezdu v Turecku v nějakém takovém ubytovacím zařízení, to mají z hotelu na pláž skutečně jen pár kroků. Navíc hotely jsou vesměs nové a jejich hosté si v nich mohou ve většině případů užívat veškerého luxusu, který se dá na letní dovolené očekávat. To ale rozhodně neznamená, že by na dovolenou do Turecka neměli cestovat ti z turistů, kteří si chtějí během dnů volna užívat soukromí a před plážemi plnými slunečníků a plážového servisu dávají přednost spíše menším, zastrčeným plážím, skrytým v malých zátokách a poskytujícím svým návštěvníkům dostatek prostoru i soukromí. I v Turecku, a to zejména na Egejské riviéře, se takové pláže dají najít a je na nich možné prožít čas dovolené prakticky o samotě a naprostém soukromí.

Do Turecka ale nepřilétají všichni turisté jen kvůli plážím a bezstarostné relaxaci na břehu moře. Spousta jedinců se zájmem o historii sem míří za poznáním četných antických a středověkých památek, na které je Turecko díky své pestré historii velmi bohaté a též kvůli přírodě a mnoha přírodních krás, které jsou skutečnými světovými unikáty.

turecko-pamukkale

Z historických památek se na vrcholu popularity vyhřívají například starověké město Efes se zachovalou Celsovou knihovnou, Halikarnass, dnes nesoucí jméno Bodrum, kde kdysi stával jeden ze sedmi divů světa nebo Istanbul se sultánským palácem Topkapi, Modrou mešitou a samozřejmě také Chrámem boží moudrosti. K nejnavštěvovanějším místům Turecka, bez jejichž návštěvy by byla dovolená v Turecku poloviční stejně tak, jako například dovolená v Egyptě bez návštěvy Gízy a jejích pyramid, bezpochyby patří Bavlněný hrad Pamukkale. Jde pravděpodobně o nejfotografovanější místo Turecka a turisté se zde mohou koupat v bílých travertinových terasovitých jezírkách plných průzračně modré vody. K dalším určitě patří hora Nemrut, v jejímž nitru se skrývá horké jezero s teplotou vody více jak 50 stupňů Celsia a nebo dechberoucí skalní města v oblasti Kappadokie.

A tím seznam lákadel Turecka rozhodně nekončí. Kdo hledá místo pro prožití zasloužené letní dovolené u křišťálově čistého moře a chce během pobytu v cizí zemi poznat i něco z její historie a přírody, je Turecko určitě skvělou volbou. Nabídka leteckých zájezdů do Turecka je každou sezónu tradičně velmi bohatá a tak je určitě z čeho vybírat. Navíc nákupem nějakého oblíbeného last minute zájezdu s atraktivní slevou se ještě dá značná částka ušetřit. Na dovolenou v zemi s nádechem Orientu pak turisté obvykle ještě dlouho v tom nejlepším vzpomínají.