Dovolená v Alanyi v Turecku

Letovisko Alanya patří mezi turisticky nejoblíbenější místa pro dovolenou na Turecké riviéře. Politicky spadá pod provincii Antalya a leží přímo na pobřeží Středozemního moře, něco málo přes 150 kilometrů od dalšího známého letoviska v Turecku Antalye. Alanya byla do nepaměti významným městem především díky své strategické poloze na malém poloostrově přímo pod pohořím Taurus. Turisté, kteří si pro svou letní dovolenou vyberou právě Alanyi, budou mít během svého pobytu na tureckém středomořském pobřeží možnost poznat a podrobně prozkoumat celou řadu historických památek, které se ve městě a jeho bezprostředním okolí nacházejí.

alanya-pohled-na-pristav

Ale historie a její pozůstatky nejsou to, co na tureckou riviéru každou sezónu láká tisíce turistů z celé Evropy. Většina návštěvníků do Alanye přilétá kvůli průzračně čistému moři, dlouhým písečným plážím a krásné přírodě v jejím okolí. Podnebí v Alanyi je typicky středomořské, takže během léta si tady mohou turisté užít dostatek sluníčka. Srážky se zde v létě, během hlavní sezóny dovolených v Turecku, vyskytují skutečně jen velmi sporadicky. Komu se nebude chtít prožít celá dovolená v Alanyi na pláži pod slunečníkem a odpočinkem na břehu moře, má možnost využít nabídky celé řady sportovních aktivit od nejrůznějších vodních sportů přes typicky plážové aktivity až po zábavu charakteristickou pro pevninu. Kromě toho nabízí Alanya možnost navštívit o dovolené v Turecku množství památek jak z časů antiky, tak i ze středověku.

alanya-pohled-ze-zamku

Alanya si coby místo, kde strávit letní dovolenou u moře, oblíbily i rodiny s malými dětmi. Kromě toho, že pozvolna klesající vstup do vody je bezpečný pro koupání začínajících plavců, tak se může Alanya chlubit jedním evropským prvenstvím. Byl zde totiž vybudován největší zábavní vodní park v Evropě, ve kterém si na desítkách atrakcí užijí dostatek zábavy jak malí, tak i jejich dospělý doprovod. Kromě toho může být letovisko pyšné na nejdelší dráhu pro motokáry v celém Turecku. Je tedy zřejmé, že slova nuda a letovisko Alanya nejdou příliš dohromady.

Alanya je poměrně mladé letovisko, které svůj boom zažilo až teprve ve druhé polovině minulého století. Není bez zajímavosti, že první moderní hotel byl v Alanyi vybudován teprve v roce 1958. V současnosti, o téměř půlstoletí později, prý mají turisté přijíždějící nebo přilétající na dovolenou do Alanye k dispozici více než úctyhodných 150.000 lůžek v nejrůznějších hotelích, penzionech a apartmánech všech cenových kategorií.

alanya-zamek

Kromě moře a dlouhých písečných pláží láká turisty na dovolenou do Alanye také zdejší přírodní klenot, jeskyně Dalmatas. Ta se nachází v západní části poloostrova a díky téměř stoprocentní vlhkosti vzduchu v kombinaci se stálou teplotou kolem 22 stupňů působí blahodárně na návštěvníky, trpící dýchacími potížemi.

K nejzajímavějším historickým památkám v letovisku a okolí patří určitě hrad Alanya. Jeho vznik je datován na počátek 13. století a svou existencí ovlivnil současnou tvář letoviska více než jakákoliv jiná stavba. Drtivá většina ostatních památek ve městě se nachází uvnitř nebo poblíž hradu. Před několika lety schválila městská rada plán obnovy alanyijských památek a město začalo rekonstruovat areál hradu včetně byzantského kostela. Staré městské hradby obklopují většinu východní strany poloostrova a turisté trávící dovolenou v Alanyi určitě přivítají skutečnost, že na část městských hradeb je volný vstup.

Další významnou, a hlavně nepřehlédnutelnou, památkou v Alanyi je Červená věž. Tato přes 30 metrů vysoká budova z červených cihel stojí v přístavu přímo pod zámkem a v současnosti je v jejích prostorách vystavována expozice městského muzea. Je tedy více než zřejmé, že dovolená v Alanyi má ambice splnit veškerá přání turistů přilétajících na zájezdy do Turecka a že o zábavu budou mít na Turecké riviéře určitě postaráno.